VALORANT | FPS DEĞERLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA!

Konu

#1
Performansla ilgili neler yapıyorsunuz? Neden FPS (saniye başına kare hızı) bazen dengesizleşiyor?


VALORANT'ta kendini oyun performansını sürdürmeye ve geliştirmeye adamış özel bir ekibimiz var. 
VALORANT'ta düşük özelliklere sahip sistemlerde genelde ekran kartı darboğaz yarattığı için FPS sıkıntısı yaşanıyor. 
Orta veya yüksek düzeyde özelliklere sahip sistemlerdeyse genellikle sorun işlemcide darboğaz yaşandığı için çıkıyor. 
Büyük bir kısmınızın sisteminde işlemci darboğazı söz konusu olduğu için grafik ayarlarını değiştirmenin oyuna pek bir faydası olmayacaktır. 
Çünkü bu düzeydeki sistemlerin FPS'ini ekran kartı değil işlemci sınırlıyor.


Performansı sürdürülebilir kılmak için yeni haritalar, karakterler ve modlar gibi oyuna yeni eklenecek bir içeriğin bütçesini belirlemek (veri bütçesi, finans bütçesi değil), yamalardan önce istemci ve sunucu performansını dahili olarak pek çok farklı sistem çeşidinde gözlemlemek ve yama yayınlandıktan sonra bu işlemi bir de harici olarak yapmak gerekiyor. 
Bunları yaptığımızda, yamayı yayınlamadan önce gördüğümüz bir hatayı yakalayabiliyor veya en kötü ihtimalle oyunda yaşadığınız sorunların izini sürebiliyoruz.


Şu anda, işlemci performansını geliştirmeye odaklıyız. 
Bunu, temel performansı iyileştirip daha yüksek ortalama FPS elde ederek veya engelleri kaldırıp çok ciddi bir iş yükü olduğunda FPS'in düşme oranını azaltmaya çalışarak yapabiliriz.


Viper ve Astra'yla ilgili bazı sıkıntılar fark ettik ve önümüzdeki birkaç yama boyunca onların yeteneklerini iyileştirmek üzerinde çalışacağız. Önümüzdeki aylarda tüm ajanların yeteneklerini performans açısından elden geçirebiliriz. Temel hedefimiz, karşılaşmada ne oluyorsa olsun gördüğünüz en düşük FPS değerini yükseltmek olacak. Ayrıca VALORANT'ın çoklu iş parçacığı sağlama (multithreading) kabiliyetini iyileştirerek modern işlemcileri daha verimli kullanması için çalışıyoruz.


FPS, turun akışına bağlı olarak da zaman zaman dengesizleşebilir. Bir turun ilk evreleri, bilgi toplamak ve daha az sayıda oyuncu arasındaki çatışmaları takip etmekle geçiyor. Turun ilerleyen zamanlarında oyuncular saldırdığı veya bir bölgeyi geri almaya çalıştığı için daha fazla oyuncunun çatışmaya dahil olduğunu ve daha fazla yetenek kullanıldığını görüyoruz. Bu da FPS değerini düşürebiliyor.


Ayrıca, performans farklı modlar arasında da farklılık gösteriyor. Örneğin, Poligon'da performans genelde yüksek çünkü sadece bir oyuncunun yaptıkları simüle ediliyor. Ölüm Kalım Savaşı'nda, standart derecesiz/dereceli oyun modlarından daha düşük bir performans görebilirsiniz çünkü Ölüm Kalım Savaşı'nda çok daha fazla oyuncu var ve bu oyuncular her daim birbiriyle çatışıyor.


Son olarak söylemek isterim ki VALORANT'ı en düşük sistem özelliklerinde ya da en yeni sistemlerde oynuyor olabilirsiniz ancak sizin performans sorunlarıyla uğraşmamanız ve sadece oyuna odaklanmanız için elimizden geleni yapıyoruz.

- Performans Mühendisi Brian Fischer
[Resim: 1619565788000_feeliN.png]
Son Düzenleme: 31-05-2021, 06:25, Düzenleyen: feeliN.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task